Header Ads

Python Programlama Dersleri Bölüm - 1

python programlama dili-özellikleri-dersleri-ders-izle-dinle-resimli anlatım
Python Programlama Dili Dersleri - Python Nedir?


Python Nedir?

Python yaygın olarak kullanılan genel amaçlı yüksek seviyeli öğrenimi kolay bir programlama dilidir. İlk olarak çeşitli söylentilere göre 1991 yılında Guido van Rossum tarafından tasarlanıp kodlandı ve Python Yazılım Vakfı tarafından geliştirildi. Temel olarak kod okunabilirliği üzerinde vurgu için geliştirilmiştir. Öğrenmesi kolay yazımı kolaydır yani bu tanıma göre tam yeni başlayanlara uygun bir dildir. Yani eğer programlamaya yeni başlıyorsanız Python tam size göre bir dil tabii ki farklı alternatifler de var karar sizin neyse konumuza dönelim.


Python, hızlı çalışmanızı ve sistemleri daha verimli bir şekilde entegre etmenizi sağlayan bir programlama dilidir.
İki temel Python versiyonu vardır - Python 2 ve Python 3 . Her ikisi birbirinden oldukça farklı olsa da günümüz şartlarında Python 3 ile başlamanız en doğru karar olacaktır.
Python programlama dilinin hoşunuza gittiğini düşünüyor ve nasıl başlayabileceğinizi arıyorsanız şu adımları izleyebilirsiniz: 

Derleyici 

Python' a başlamadan önce programlarımızı yorumlayabilmek ve çalıştırabilmek için derleyiciye ihtiyacımız var.
Python için bir derleyici kurmadan kullanmak için codepad , Ideone , geeksforgeeks vb. gibi adreslerden yararlanabilirsiniz.
veya Python dilinin kendi derleyicisini indirmek için Buraya tıklayabilir veya daha gelişmiş bir ide ortamı arıyosanız JetBrains ekibinin PyCharm adlı IDE programını indirebilirsiniz.

Python Özellikleri

Python' un özelliklerinden sadece bazıları : 
 • Öğrenimi basit : Python ' da basit bir yapı ve öğrenmesi kolay bir sözdizimi var. Bu python programlama dilinin hızla öğrenilmesini sağlayan bir avantaj.
 • Python girintili kod yazımına zorlaması ile okunabilirliği ön plandadır.
 • Python neredeyse bütün veritabanlarıyla bağlantı kurabilir.
 • Python linux la beraber gelir dolayısıyla direk kodlayabilirsiniz.
 • Python Windows, Linux / Unix ve Mac-OS çalışmasının yanı sıra Java ve .NET sanal makinelerine de port edilmiş durumdadır.
 • Python açık kaynak kod yazılımlı özgür bir dildir.
 • Python Nesne Yönelimli Programlama(OOP) fonksiyonel yada yapısal programlama gibi birden fazla programlama paradigmasını destekleyen programlama dilidir

 Neden Python Öğrenmeliyim ? 

Yeni başlayanlar için billgisayar bilimi ve kodlama göz korkutucu gibi görünebilir aslında sadece öyle görünüyor ama hiç de öyle değil. Hangi dili seçmelisiniz ? Hangi IDE' yi kullanmalısınız asıl önemli olanlar bunlar ve daha önemlisi, neden ? 
Benim düşünceme ve edindiğim tecrübelere göre yapmanız gereken en önemli şey o iş için doğru dili seçmektir. Bu basit gibi görünse de aslında değildir, tabi kendi düşüncem. Size bir bot yazın desem ve gidip bunu c++ veya farklı bir yerde yazsanız saçmalık olur tabi ki yazıp çalıştırıp kullanabilirsiniz ama python varken bunu yapmak delilik yani önemli olan nerde neyi kullanacağınızdır.
Öte yandan Python sizin için bu problemlerin çoğunu çözebilmektedir. C++ ' dan çok daha yavaş çalışır, ancak yazması çok daha kolaydır. ve yeni başlayan biri olarak muhtemelen ne kadar hızlı olduğu sizin için önemli değil sadece birşeyleri havalı yapıp temel kavramları öğrenmek istiyorsunuz. 
Yani karar vermeniz gereken tek şey öğrenmek istediğiniz dildir. Çok fazla yazılım dili olduğu doğrudur fakat neden yeni başlayanlar için her zaman her yerde python söylenir ? Gelin birlikte bunun sebeplerine bakalım.


python-ideler-python nuclide ide-python nerede kodlanır-python özellikleri
Python Nuclide IDE


Basit Söz Dizimi

Python basit bir şekilde baştan tasarlandı bu çıkıştan sonra insanlar temiz bir nefes aldı. Çünkü o zamanlar baskın diller C , C++ idi ve hiç kullanıcı dostu değillerdi. Yani öğrenimi zordu başlangıç için uygun değlidi. Ancak python ile bunlar neyse ki aşılabildi.
Şimdi ise C++ ve Python u karşılaştırarak basit bir "Hello World" örneği yapalım.

C++ :

#include stdout

int main() { 
  std::cout << "Merhaba, dünya!\n";
}

Python :

print('Merhaba, dünya!')
Ortada gerçekten büyük bir fark var yaptıgımız tek şey console ' a tek bir satır yazı yazdırmaktı. Şimdi daha iyi bir ölçüm için başka bir sözdizimi karşılaştırması yapalım bu sefer de PHP ile :
x=1 
while x <=5: 
  print 'x 5 den küçüktür:' + str(x)
  x += 1

PHP : 

<?php 
$x=1;
while($x<=5) { 
  echo "x 5den küçüktür : $x";
  x++;
}
?>
python sadece gerekli olanı getirir ve küme parantez noktalı virgül gibi şeyler kullanılmadan yazılır buna gerek duyulmamış ama tabi burda çok büyük bir fark yok son bir kez de C ile karşılaştıralım.

C : 

void foo(int x) 
{
  if (x == 0) {
    bar();
    baz();
  } else {
    qux(x);
    foo(x - 1);
  }
}

Python :

def foo(x): 
  if x == 0:
    bar()
    baz()
  else:
    qux(x)
    foo(x - 1)
Burada diğer diller çok kötü demiyorum sadece başlangıç için iyi bir dil gördüğünüz gibi düz ingilizce okur gibi sözdizimi kolay bir dil.

Kurulumu ve Çalıştırması Kolay

Yeni bir dil öğrenmeye çalışan bir çok kişi daha tek bir kod satır yazmadan genellikle başarısız olurlar. Java gibi bazı dillerle karmaşık proje dizinleri kurup ve ardından kodunuzu derlemeniz gerekir.
Python yazmak için yapmanız gereken tek şey  indirip çalıştırmaktır. python <script-adiniz>.py oluşturup projenizi çalıştırabilirsiniz Java daki gibi karmaşık dizin ve derleme gibi sorunlar yoktur.

Hata Ayıklaması Kolay

Başlangıç ​​olarak, ustalaşmanın en zor becerilerinden biri hata ayıklamadır. Bir dili ve iç işleyişini gerçekten biliyorsanız bu sizin için pek sorun olmaz. Bazen sadece sözdizimi hataları olan kolay hatalarla karşılaşacaksınız. Ve bazen de haftalarca uğraşacağınız hatalar olacak ve ne yazik ki bunlar sözdizimi hataları değil mantık algoritma hataları olacak. Zamanla hatalarla karşılaştıkça tecrübeleşip hatanın nerede olacağını falan gibi tahminler de bulunup hatayı çözeceksiniz. Ama şanslısınız Python çok iyi bir hata işleme ve raporlamaya sahiptir.

Sonuç

Bunlar, Python'un yeni başlayanlar için harika olmasının nedenlerinden sadece birkaçı. Günümüzde Python ile programlamaya başlamak için küçük bir yatırım zamanı olacağı için çok fazla kaynak var.
İlk önce hangi dili öğrendiniz ve neden? Yorumlarda bize bildirin!

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.