Header Ads

Kehribar(Amber Taşı) Nedir? Nasıl Oluşur?

amber-taşı-nedir-kehribar-nedir-nasıl-oluşur
Gerçek Kehribar (Amber Taşı)

Kehribar
 olarak da bilinen amber taşı, hafif ve yumuşak olması niteliği ile bilinir. Çevresinde bulunan küçük eşyaları adeta bir mıknatıs gibi kendine doğru çekmesi ile ünlü olan kehribar taşı. Isı ile temas eder ise elektro manyetik özellikleri açığa çıkar. Sarı ve kırmızı en sık rastlanılan renklerinden olsa da amber taşının 250 civarında farklı renk tonu olduğu bilinmektedir. Kehribar taşına gözle baktığınızda arasında ipliksi maddeler ve hava kabarcıkları dikkatinizi cezbetmektedir. Isıya maruz kaldığında ise çam ağaçlarından aşina olduğumuz reçine kokusu yayılmaktadır.
Yüzyıllardır süs eşyası yapımında kullanılan amber taşı, koyu kızıl tonlarından çok açık sarı tonlarına kadar birçok renkte bulunup, yarı saydam şekilde gelişmiş ve kırılgan yapıdaki bir fosildir. Baltık Deniz’inden çıkarılan amber taşları, uzun yıllardır özellikle kadın süs eşyası yapımında kullanıldığı bilinmektedir. O kadar parlak ve hoş renklidir ki diğer doğal saydam taşlarla kıyaslamak adeta mümkün değildir. Kehribara yapışmış veya içerisinde hapsolmuş fosil böcekler ve küçük dal parçaları, diğer taşlarda görülmeyen özelliklerden yalnızca biridir.
Avrupa’da bulunan amber taşı rezervleri en çok İngiltere, Hollanda, İsveç, Romanya ve Ukrayna’da bulunmaktadır. İskandinav ülkeleri ve Baltık Denizi en önemli kehribar yataklarındandır ve dünyadaki kehribar rezervinin büyük bir kısmı bu coğrafyada çıkarılmaktadır. Bu coğrafyada eski dönemlerde büyük ormanların olduğu tahmin edilmektedir. Kıtalar arası meydana gelen coğrafi meseleler sonucunda ise ormanlar su altında kalmıştır. Süs eşyalarında kullanılan kehribar taşının içerisinde yaprak, çiçek ve böcek kalıntılarının hiçbir bozulmaya uğramaksızın saklanmış olmasının temel sebebi ise budur.
Kehribar (Amber Taşı) Nedir?
kehribar fiyatları kehribar faydaları kehribar nedir kehribar tesbih özellikleri kehribar rengi kehribar tesbih nasıl anlaşılır kehribar kolye ateş kehribar
Amber Taşı (Kehribar)
Amber, reçinelerinin içerisinde sıkışıp fosil hale gelen, Sciaridae familyasından olan bir adet sinek türüdür. Sciaridae bitkisi ise Pinaceae familyasına ait bir çam ağacı türüdür. Kehribar, ağaçların fosil hale gelen reçineleri olarak da tanımlanabilir. Çoğunlukla taş olarak bilinse de, kehribar aslında Pinus Succinefra ağaçlarından üretilen fosil haline gelmiş reçinedir
İçinde fosilleşmiş canlı örneklerine rastlanmış olması fosiiller ile kehribar taşı arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmaktadır. Bileşiminde karbon, hidrojen ve oksijen bulundurdan kehribar, genel anlamda şifalı doğal taş olarak sınıflandırılmaktadır. Aksesuar ve takı üretiminde sıklıkla faydalanılan amber taşı, sağlık açsından da oldukça fazla hastalığı iyileştirme etkisine sahiptir.
Yünlü kumaş ve kıyafetlerin kehribar taşına sürtülmesi sonucu kıvılcım çıkardığı ise yapılan araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Bu sebepten dolayı eski yıllarda kehribar ismi elektrik anlamında kullanılmıştır.
kehribar faydaları kehribar fiyatları kehribar nedir kehribar tesbih özellikleri kehribar rengi kehribar taşı fiyatları kehribar kolye kehribar nasıl anlaşılır,amber taşı fiyatı amber taşı tesbih amber taşı kolye amber taşı satın al amber taşı kolye fiyatları amber taşı bileklik amber taşı nerede bulunur amber taşı tesbih fiyatları

1 yorum:

  1. Oğlumun bebekliğinde kolye olarak kullanmıştık. Diş çıkarmalarını falan daha kolay atlattık.

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.