Header Ads

Wordpress Admin Bildirimleri Nasıl Oluşturulur?

Wordpress tema geliştiricisi veya wordpress içerik yönetim sistemleri(Wordpress CMS) ile uğraşıyorsunuz ve kullanıcılarınıza temanız ile alakalı birkaç tüyo vermek istiyorsunuz,o halde neden wordpress admin sayfasına(wp-admin) bir bildirim mesajı bırakmıyorsunuz?Böylece kullanıcıya temanın genel bilgileri ve nasıl kullanabileceği hakkında kısa bir anlatım yapabilir,sonrasında oluşabilecek olumsuz geribildirimleri bertaraf edebilirsiniz.

Sözkonusu bildirimler admin paneline giriş yaptığınızda en üstte görüntülenecek olup,her menü sayfasında gösterilmeye devam edecektir.

Kullanım:

<div class="{class}"><p>{message}</p></div>

Parametreler

 #1  {class}

String türünde bir veri alacak olan bu parametre değerine wordpress panelinizde oluşturacağınız admin notification(bildirim) kısmını özelleştiren bazı classları girmelisiniz,veya varsa kendinize özel stil dosyanızda oluşturduğunuz class adınızı girebilirsiniz.

Alabileceği varsayılan(default) değerler;

  • notice-error (kırmızı)
  • notice-warning (turuncu-sarı)
  • notice-success (yeşil)
  • notice-info (mavi)


değerleri default değer olarak kabul edilir,ve class adına göre özelleştirilmiş bir blockquote elementi oluştururlar.

Bunun yanında oluşturduğunuz bildirim kutusunun sağ üst köşesinde kutucuğu kapatmaya yarayan bir çarpı(x) butonu oluşturmak isterseniz,class değerinize ek olarak bir de "is-dismissible" classını da eklemeniz gerekiyor,default olarak none değeri alıyor ve default kullanımda gizleme butonu bulunmuyor.

 #2  {message}

Kullanıcıya göstereceğiniz mesaj olup varsayılan olarak "none" değeri alır.

Bir örnekle inceleyelim;

function ornek_bir_bildirim_fonksiyonu() {
    ?>
    <div class="notice notice-success is-dismissible">
        <p><?php _e( 'Buraya mesajınızı girebilirsiniz,HTML desteklenir.', 'ornek-yazi-kimligi' ); ?></p>
    </div>
    <?php
}
add_action( 'admin_notices', 'ornek_bir_bildirim_fonksiyonu' );


Yukarıdaki örnekte gördüğünüz div elementinin classında notice-success değerinin olması oluşturduğumuz blockquote elementinin solunda yeşil bir çizgi bulunmasını sağlıyor,bu renkler tamamen görsel amaçlıdır,dilerseniz class kısmını boş da geçebilirsiniz.


Örnek Wordpress Admin Bildirimi

Wordpress Temamdaki Admin Bildirimlerini Nasıl Kaldırırım?

2017'nin sonunda LittleBizzy kullanıcı adlı bir gönüllü tarafından wordpress tema ve wordpress cms sistemlerine eklenen ve başarılı bir şekilde işini yapan bir özellik yardımıyla temanızda bulunan bildirim kutularını kaldırabilirsiniz,hemen kullanımına bakalım;

define('DISABLE_NAG_NOTICES', true);

bu kodu functions.php dosyanıza ekledikten sonra temanızdaki bildirim kutularını kaldırmış olacaksınız.

Wordpress sistemleri ile alakalı tüm sorularınızı bu yazının altındaki yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz,böylece en kısa sürede sizin için bir rehber yazısı hazırlayıp size sunabiliriz,görüşmek üzere :)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.