Header Ads

Uzayda Ölen İnsanlara Ne Olur?

Uzayda Ölen Astronotlara Ne Olur?
Uzayda Ölen İnsanlara Ne Olur?

Yaklaşık olarak son 60 yıldan bu yana uzay yolculukları hayatımızın bir parçası ve hiç de vazgeçilecek gibi görünmüyor. Her ne kadar geçtiğimiz yıllarda daha çok insansız uzay aracı gönderilse de artık insanlı uzay yolculuklarına da gündemde yer verilmektedir.

Şu anda Dünyamız dışında uzayda 6 insan bulunmakta, buraya tıklayarak güncel sonuçlara ulaşabilir ve uzayda kaç insan var sorunuza yanıt bulabilirsiniz.

Hal böyle olunca, uzun yolculuk sürelerinde, yolcu veya mürettebat takımından bir ölüm gerçekleştiğinde ne olacağı hala muamma. Henüz şimdiye dek Uluslararası Uzay İstasyonunda ölen bir insan olmadı fakat böyle bir durumun oluşması esnasında ne yapılacağına dair bir resmi protokol bulunmasa da, bazı fikirler de yok değil.

En kolay görünen çözüm ise Chris Hadfield'in kitabı olan "An Astronaut's Guide to Life on Earth" da cansız bedeni öylece sürüklenmesi için uzay boşluğuna bırakmak olduğu yazıyor fakat buna bir engel bulunmakta zira Birleşmiş Milletler'in uluslararası kaidelerine dayanarak uzay boşluğuna veyahut da gök cisimlerine herhangi bir çöp bırakmanın yasak olduğunu söyleyebiliriz.

Uzayda Ölen İnsanlara Ne Olur?
Uzayda Ölen Astronotlara Ne Olur?

Cesetler de bu kategoride bulunuyor, çünkü boşlukta süzülen bu cansız bedenlerin herhangi bir uzay aracı ile çarpışma olasılığı bulunmakta, veya daha ciddi bir sebep olarak cesetlerin diğer gezegenlere ulaşıp oradaki canlı oluşumlarını riske etmesidir. Bunlara ek olarak uzayda süzülen cesetler görmek diğer astronotlara hem psikolojik hem de sağlık açısından pek de hoş gelmeyecektir.

Peki, Uzaydaki Ölü Bedenlere Ne Yapılması Planlanıyor?

Şimdilik en tutarlı öneri NASA ve Promessa işbirliği ile oluşturulmuş olan Body Back adlı bir teknoloji ile ölü beden vakumlu bir uyku tulumuna koyulup uzay boşluğunda süzülmeye bırakılıyor, burada birkaç gün süzüldükten sonra geri çekilip, titreşimlerle tamamen toz parçalarına dönüşene kadar titreştiriliyor.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.