Header Ads

Keten Tohumunun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

keten tohumu yoğurt,keten tohumu nasıl yenir,keten tohumu zararları,keten tohumu faydaları,keten tohumu zayıflamak için nasıl kullanılır,keten tohumu bitkisi,keten tohumu fiyat,keten tohumu tarifleri
Keten tohumu hakkında bilgiler

Keten tohumu veya diğer adıyla Çedene, tıpkı Chia tohumu gibi diyet listelerimizin vazgeçilmezi haline gelmiş durumda, özellikle zayıflamanın söz konusu olduğu durumlarda kadınlar zayıflamak uğruna her türlü riski gözönüne alabiliyor, yeterince araştırmadan tavsiyeleri kullanıp bir an önce zayıflamak istiyorlar fakat bu durum oldukça yanlış.

Evet, keten tohumu kilo vermeye ve dolayısıyla zayıflamaya yardımcı olan bir doğal ürün olmakla birlikte fazla kullanımı vücudumuza fazla zararlar verebiliyor.

B12 Vitamini ve Omega 3 yağ asitleri açısından oldukça zengin olan keten tohumu, farklı şekillerde piyasada satılmaktadır. Genel olarak tane şeklinde satılan keten tohumu duruma göre öğütülmüş,yağ halinde veya sıvı halde temin edilebiliyor.

Tane halinde temin ettiğiniz keten tohumunu salata ve yoğurdunuza ekleyerek tüketebilirsiniz. Müshil etkisi bulunan keten tohumu, bağırsaklarınızı rahatlatarak sindirim sisteminizi düzenleyecek ve metabolizma hızınızı optimum seviyeye getirecektir.

keten tohumu yoğurt,keten tohumu nasıl yenir,keten tohumu zararları,keten tohumu faydaları,keten tohumu zayıflamak için nasıl kullanılır,keten tohumu bitkisi,keten tohumu fiyat,keten tohumu tarifleri


Normal şartlarda tane keten tohumu için günlük tüketim miktarı 1 yemek kaşığıdır. Yağ halinde temin ettiyseniz günlük 1 tatlı kaşığı keten tohumu yağı tüketebilirsiniz. Seçeneğizi öğütülmüş keten tohumu(toz keten tohumu)ndan yana kullandıysanız oldukça dikkatli davranmanızı ve ne zaman öğütüldüğünü öğrendikten sonra mümkünse bir tanıdık/yakın aracılığıyla temin etmenizi öneririz. Sıvı halde kullanım şekli de mevcuttur ve sıvı haldeki keten tohumundaki kasıt piyasada demlenmiş veya soğuk halde alıp tüketebilir veya kendiniz keten tohumu kullanarak çay yapıp tüketebilirsiniz. Günlük tüketim miktarı 2 fincanı geçmemelidir.


Genel olarak keten tohumunun faydaları ise şunlardır;

  • Bağırsakları iyi çalıştırdığından hemoroid sorununa iyi gelir
  • Tansiyon(kan basıncı) ve kan şekerini düzenler
  • Tokluk hissi verip yağ yakımını sağlar ve bu sebeple zayıflamaya yardımcı gıda olarak kullanılabilir.
  • B12 Vitamini içerdiğinden alzheimera(unutkanlık) iyi gelir
  • Gün içerisinde enerjik hissetmenize sebep olur
Anahtar Kelimeler: keten tohumu yoğurt,keten tohumu nasıl yenir,keten tohumu zararları,keten tohumu faydaları,keten tohumu zayıflamak için nasıl kullanılır,keten tohumu bitkisi,keten tohumu fiyat,keten tohumu tarifleri

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.