Header Ads

Instagram'ın Algoritması Nasıl Çalışıyor?

yeni instagram algoritması,instagram beğeni algoritması,instagram algoritması 2018

Hepimizin beğenerek kullandığı hatta belki de gün içerisinde saatlerce göz gezdirdiği Instagram'ın nasıl çalıştığını hiç düşündünüz mü? Instagramın tüm Algoritmik mantığını az sonra anlatacağız fakat şunu belirtmekte fayda var;

Her şey sizi uygulamaya içerisinde daha fazla zaman harcamak üzere tasarlanmış.

Instagram özellikle Hikaye ekleme özelliğini geliştirmesiyle belki de diğer sosyal platformların yerini almış durumda. Ama her ne kadar farkında olmasak da Temmuz 2016 tarihinde Instagram bir şeylerin ters gittiğini farketti ve yeni geliştirme ve özelleştirmeler yapmak üzere tekrar ayağa şaha kalktı. Sözkonusu tekniği işe yaramış olacak ki uygulama 2016 yılından itibaren %90 daha verimli olarak kullanılmaya başlandı.

Tüm bunlara rağmen arka planda çalışan algoritmayı henüz açıklamayan Instagram, şimdilerde Facebook-Bywed şirketi tarafından Instagram Feed sıralamasını öğrenmek amacıyla San Francisco ofisine bir takım muhabir arkadaşları gönderdi ve muhabirler, çoğu kişinin sorduğu o soruyu yineledi: Instagram Algoritması Nasıl Çalışıyor?

Instagram'ın algoritması her ne kadar düşündüğümüzden daha karmaşık olsa da temel olarak 3 maddede incelenebilir,bunlar; Yenilik, İlişki ve İlgi
Yenilik: Son yayınlanan gönderiler daima en üstte görünüyor bu da sürekli olarak sayfayı yenileme ihtiyacı hissettirip sizi uygulamaya daha fazla bağlıyor.

instagram kaydolinstagram dondurma,instagram indir,instagram kapatma,


İlgi: Sizin ilgi alanlarınıza göre sıralanmış gönderiler, neleri nelere tercih ettiğinizi ve nelerle ilgilendiğinizi takip edip,yeni tahmini ilgi alanları oluşturuyor.

İlişki: Takip ettiğiniz kişiyle aranızdaki yakınlığınızı her nasılsa(?) öğrenen Instagram bu tür profillerden yayınlanan gönderileri sizin için daha üst sıralarda gözükmesini sağlıyor, oldukça etkileyici.

Yukarıdaki 3 temel madde haricinde diğer etkenler ise şu şekilde belirtilmiş;

Kullanım: Instagram'ı ne sıklıkla kullandığınız,yaş,cinsiyet ve buna benzer reklam pazarlamacılarının ilgi kaynağı olabilecek bilgileriniz bu maddeyi oluşturmaktadır.

İzleyici: Önünüze gelen her hikayeyi izliyor iseniz, Instagram size bunun karşılığında diğer alanlardan farklı kişilerin de hikayelerini sunacaktır.
Anahtar kelime: instagram gizli hesap takipçilerini görme

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.