Header Ads

İlginç Çalışma Alanlarına Sahip Bilim İnsanları - 2

Bilim dünyası, her ne kadar başarılı keşiflerin arkasında boy gösteren dahiler ile dolu olsa da, Dehanın biraz da kaçıklık barındırması sonucu, ilginç buluşları ve enteresan deneyleri ile ünlü zeki ve bir o kadar da çatlak bilim insanlarını sizler için araştırdık.

Bu yazı serinin 2. bölümüdür, 1. bölümü okumak için lütfen buraya tıklayın.

 #1  Robert Oppenheimer

robert oppenheimer sözleri,robert oppenheimer hayatı,robert oppenheimer hayatı kısaca,robert oppenheimer kitaplar,robert oppenheimer neyi icat etti,robert oppenheimer katherine puening harrison,robert oppenheimer katherine oppenheimer,robert oppenheimer eğitim
J. Robert Oppenheimer
Oppenheimer,listenin en tehlikeli icatlatından birisine imza atmış olan bir isim. Tarihteki ilk atom bombasını geliştirip farketmeksizin geleceğe devasa felaketler zinciri bırakan Oppenheimer, icat sonrasında da yine hayatına ürkütücü deneyler ile devam etti. Ancak icadını kötü ellere teslim ettiğinin farkında olup olmadığını bilemesek de sunduğu bu "patlayıcı" fikirlerini kullanılmamasını istediğinden projeleri geri almak istedi fakat ne fayda? Erişim yetkisi iptal edildiğinden "patlayıcı" hayatı tamamen hüsran ile sonuçlandı.

 #2  Lyn Evans

lyn evans
Lyn Evans
Evans,dünyanın en önemli fizik bilimcilerinden yalnızca biri, her ne kadar diğer bilim insanları kadar popüler olmasa da şu anda sürdürmekte olduğu bir proje onu olduğundan çok farklı bir konuma yerleştiriyor. İsviçre'nin Cenevre kentinde liderliğini üstlendiği ekibi ile dünyanın da oluşmasına sebep olan patlama Big Bang'i tekrarlamaya çalışan Evans ve ekibi deneyler sırasında dünyanın nasıl oluştuğunu açıklayan pek çok önemli teoriler keşfettiler. Buraya kadar her şey normal fakat bu deneyler bazı kesimler tarafından oldukça tehlikeli bulunuyor, sebebi ise; Patlamanın başımıza hiç beklemediğimiz sonuçlar çıkarabileceği.

 #3  Henry Markram

Yapay zeka ve robotların gelişmesini her ne kadar olumlu bulup desteklesek de Henry Markram'ın üzerinde çalıştığı projesi biraz farklı ve ürkütücü.

Robotların daha gerçekçi olması gerektiğini savunan Markram, sözkonusu robotlara gerçek birer beyin yerleştirmeye çabaladığı projesi olan "Mavi Beyin Projesi" adlı projesinde, Düşünebilen ve hissedebilen robotlar üretmek isteyen Markram, bu eylemi "İnsan beynini daha iyi anlayabilmek" olarak tanımlıyor.
Anahtar Kelimeler: ilginç fizik projeleri,dünyanın en başarılı insanları,bilgisayarı kim icat etti kısaca

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.