Header Ads

İlginç Çalışma Alanlarına Sahip Bilim İnsanları - 1

Bilim dünyası, her ne kadar başarılı keşiflerin arkasında boy gösteren dahiler ile dolu olsa da, Dehanın biraz da kaçıklık barındırması sonucu, ilginç buluşları ve enteresan deneyleri ile ünlü zeki ve bir o kadar da çatlak bilim insanlarını sizler için araştırdık.

 *  Toplamda 2 bölümden oluşacak olan bu serinin henüz 1.bölümünü okumaktasınız, 2.bölümü okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

 #1  Giovanni Aldini

Frankenstein efsanesini sanırım bilmeyen yoktur. Ölüyü diriltme mitiyle isminden bir hayli söz  ettirmeyi başarmış olan Frankenstein, gerçekten çatlak profesörlerden biridir. Giovanni Aldini de  18 ve 19. yüzyıllarda yaşamış olan İtalyan asıllı fizikçi olarak gerçekten bir Frankenstein denebilecek insanlardan yalnızca birisi. Galvanizmle ilgilenen ve elektrikle yaptığı bazı deneyler ile ölüleri canlandırmaya çabalayan Aldini, bu amaçla çocuğunu ve karısını öldüren bir katilin cesedini satıl alıp, cesedi Royal College of Surgeons'a götürdü. Seyirciler karşısında iken elektrotları Foster'a bağladı ve suyu sonuna kadar açtı, sonuçta ortaya çıkan manzara dehşet vericiydi, cesedin sol gözü açılıp,yüz kasları seğirdikten birkaç saat sonra ise soluk almaya başladı, ancak deneyde akü yerine kullanılan pilin bitmesi nedeniyle vücut karanlık uykusuna tekrar devam etti.

 #2  Johann Conrad Dippel

17 ve 18. yüzyıllarda yaşayıp, Alman asıllı bir doktor,simyager ve teolog olan Dippel,yapay bir yaşam formu oluşturmak için ölü bedenler çalarak gizli çalışmalar sürdüren bir diğer Frankenstein. Simya(Alchemy) ile ilgilenen Dippel kafayı Harry Potter serisinin bir bölümünde konu alınan felsefe taşı ile bozmuş fakat bir süre sonra tüm çabaları sonuçsuz kaldı, ömrünün bir döneminde ise sapıklık nedeniyle suçlu bulunan Johann Dippel, ne yazık ki büyük bir keşif yapamadan hayata gözlerini yumdu.

 #3  Leonardo Da Vinci (Leonardo di ser Piero da Vinci)
leonardo da vinci hayatı ve eserleri,leonardo da vinci hakkında bilgi,leonardo da vinci sözleri

İsminden bahsettiğimiz anda aklımıza o her biri harika bir sanat eseri olan resimleri gelse de,tam olarak Da Vinci, felsefe,astronomi,mimari,anatomi,matematik gibi epey önemli alanlarda vakit harcayan bir bilim insanıydı. Anatomi ve Mühendislik alanlarında çok ilginç çalışmaları mevcut olan Da Vinci, herhangi bir somut sonuç elde edemese de paraşütün icadına yardımcı olmuştu. Aynı zamanda ölü bedenler üzerinde deneyler yapmayı da pek seven Da Vinci, geçen yüzlerce yıla rağmen adını herkese duyurmayı da başardı.

Anahtar Kelimeler: ilginç fizik projeleri,dünyanın en başarılı insanları,bilgisayarı kim icat etti kısaca

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.