Header Ads

Chia Tohumunun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

chia tohumunun zararları,chia tohumu tarifleri,chia tohumu kullanıcı yorumları,chia tohumu fiyatı,chia tohumu zayıflatır mı,chia tohumu faydaları,chia tohumu kullananlar,chia tohumu yoğurt
Chia Tohumunun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Chia tohumu, latince adıyla Salvia Hispanica bitkisinden elde edilir. Nanegiller ailesinden olan bu bitki en çok Arjantin, Güney Amerika, Bolivya ve Meksika gibi ülkelerde yetiştiği biliniyor. Peki son zamanlarda Chia tohumu neden bu kadar popülerleşti? Chia tohumunu popüler yapan nedir?
Chia tohumu, özellikle zayıflamak isteyen kadınların en büyük destekçisi durumunda. Muhtevasında bulunan A,B,D,E vitaminleri ve Omega 3 yağ asitleri, lif ve protein bakımından çok zengin olan Chia tohumu, vücudumuza enerji verirken aynı zamanda da tok kalmamızı sağlıyor.

Tabii ki sadece Chia tohumu kullanarak zayıflayabileceğiniz yanılgısına düşmenizi istemiyoruz, Bunun için spor yapmalı ve yediklerinize dikkat etmeli ve bunlara ek olarak Chia tohumu ve Keten tohumu gibi doğal yan ürünler kullanarak zayıflayabilirsiniz.


Ünlü diyetisyenler, 1 hafta boyunca düzenli olarak Chia tohumu kullananların kan değerlerinde düzelme olduğunu ve Omega 3 seviyesinin normal düzeyde seyrettiğini belirtiyor.

chia tohumunun zararları,chia tohumu tarifleri,chia tohumu kullanıcı yorumları,chia tohumu fiyatı,chia tohumu zayıflatır mı,chia tohumu faydaları,chia tohumu kullananlar,chia tohumu yoğurt

Chia Tohumu Nasıl Tüketilir?

Günde 1-2 yemek kaşığı Chia tohumu tüketmeniz yeterli olacaktır. Salata,mısır gevreği ve yoğurda ekleyerek tüketebileceğiniz Chia tohumu, hem sağlıklı kalıp hem de kilo vermenizi sağlayacaktır. Çok fazla tüketilmesi durumunda ise karında şişlik hissi, mide bulantısı ve kusma gibi yan etkileri bulunmuştur.

Chia Tohumunun Bilinen Faydaları Şunlardır;


  • 100 gramında 17 gram protein bulundurmasıyla sporcular için de gayet tüketilebilir bir protein kaynağıdır.
  • Yaşlanma karşıtı belirtileri arttırdığı gözlenmiştir.
  • Lifler bakımından oldukça zengin olan Chia, 100 gramında 11 gram lif bulunduruyor ve bu sebeple kabızlık,gaz gibi problemlerin giderilmesine yardımcı oluyor.
  • İçerdiği yüksek Omega 3 seviyesi ile beyin dostudur.
  • Kanser hücrelerinin oluşmasını engelleyici özelliği de bulunmaktadır.
  • İyi kolesterolü artıtıp kötü kolesterolü de düşürüyor.
  • Bol enerji verir ve tok tutar bu sebeple zayıflamanıza yardımcı olur.
  • Bolca A vitamini içerdiğinden diş sağlığı açısından oldukça yararlıdır.
  • Özellikle hamilelerin kullanması önerilen Chia, içerisindeki omega 3 yağları ile bebeğin sağlıklı gelişimine yardımcı olur.
Anahtar Kelimeler:chia tohumunun zararları,chia tohumu tarifleri,chia tohumu kullanıcı yorumları,chia tohumu fiyatı,chia tohumu zayıflatır mı,chia tohumu faydaları,chia tohumu kullananlar,chia tohumu yoğurt 

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.