Header Ads

Birden Çok Yabancı Dil Bilmenin Beynimize Olan Etkisi Nelerdir?

polyglot olmak,multilingual nedir,monolingual nedir,polyglot nedir

Birden çok dili konuşmak, hele ki günümüzde içerisinde bulunduğumuz bilgi çağında çok önemli ve hayatımızı etkileyecek düzeyde yararlı.

Çift  dil bilen insanlar bilingual ve çok dil bilen insanlar multilingual veya polyglot olarak adlandırılır. Peki multilingual olmanın yararı nedir? Çok dil bilmek bizlere neler kazandırabilir?

3 Başlık altında çok dilli olmamız durumunda elde edeceğimiz faydalara göz atalım;

polyglot olmak,multilingual nedir,monolingual nedir,polyglot nedir

1. Okul Hayatınızda Daha Başarılı Olursunuz!

Birden çok dil bilen insanlar ile tek dil bilen insanlar arasında yapılan araştırmalar şunu göstermiştir ki; birden çok dil bilen öğrencilerin algılarında ciddi bir gelişme var, daha öngörülü ve bildiği diğer dillerin yardımı ile duygusal beyin yerine mantıksal beyinlerini daha etkin kullanabilmektedirler.
Ayrıca mantıksal beyinlerini kullanmaları, onların soru çözme, çoklu görev(multi-tasking), karar verme ve uygulama yeteneklerini geliştirmekte ve dolayısıyla okuldaki diğer öğrencilere nazaran not durumlarında fark atmalarına sebep olmaktadır.

polyglot olmak,multilingual nedir,monolingual nedir,polyglot nedir,yabancı dil bilmek ne işe yarar

2. Birden Çok Dil Bilenlerin, Tek Dil Bilenlere Göre Beyinleri Daha Farklı Çalışıyor

Yetişkin insanlar, genel olarak beyinlerinin sol yarım küresini daha aktif kullanırlar. Bu sebepten dolayı çocuklar, herhangi bir eylemi yetişkin bireylere göre daha çabuk öğrenir ve uygulamaya koyarlar.
Çocuklarda ise,beyin gelişimi yetişkinlere göre daha esnek durumda olduğundan, yeni bir eylem öğrenir gibi dil öğrenimleri de oldukça hızlı olmaktadır.
Çocukların yeni bir dil öğrenmeleri, beyinlerinin 2 yarım küresini de akrif kullanmalarını sağlar.
Şimdilerden çok önce çocukların aynı anda birden fazla dil öğrenmesinin çocuklarda zeka geriliği ve gelişim bozukluğuna sebep olduğu söyleniyordu, fakat teknoloji ve bilim geliştikçe bu varsayımın yanlış olduğu ispatlandı.
polyglot olmak,multilingual nedir,monolingual nedir,polyglot nedir

3. İletişim Konusunda Diğerlerine Göre Daha Aktif Olabilirsiniz

Neredeyse hepimiz günün birinde yapabileceklerimiz arasında dünya seyahatini de listeliyoruz ve bu seyahat için yabancı dil olmazsa olmaz.
Sonuçta yabancı bir arkadaş edinmek, sevdiğimiz o hoş yabancı müziklere eşlik edebilmek, takip ettiğimiz dizi ve filmleri kendi dillerinde izleyebilmek hepimizin ortak hayalleri arasında bunlar için ise tek yapmamız gereken yeni diller, mümkün ise kullanım oranı daha yaygın olan diller öğrenmek.

1 yorum:

Blogger tarafından desteklenmektedir.